Jarní únava je téma, které každoročně ovlivňuje velkou část z nás. Určité procento populace s ní zápolí dokonce každé jarní období. Nejedná se sice oficiálně o žádné onemocnění, ale i tak nám tento stav může velmi znepříjemnit život, a to obzvláště v období, kdy je vše kolem nás v rozpuku a srší životem, okolní příroda po dlouhé zimě procitla k životu, ale my se stále cítíme utlumeni a téměř pořád unaveni. O tom, co stojí za tímto stavem se toho už napsalo mnoho. Někdo říká, že je to odraz dnešního uspěchaného světa, jiní zase, že se jedná o nedodržování jakýchsi přírodních zákonů, kdy by měl být člověk v zimních měsících v klidovém režimu a šetřit energii, což má spojitost s přírodou, která je také v zimě v útlumu. Bohužel to už dnes není zcela možné, tak se alespoň v následujících řádcích podíváme na pár rozšířených tipů, jak se proti jarní únavě úspěšně bránit a čemu se naopak vyhýbat.
Co způsobuje sníženou energii?
Snížená energie se projevuje v důsledku všech znaků, které doprovázejí zimní období. Především se jedná o nedostatek slunečního světla, které je zapříčiněno zkrácením dnů, a naopak prodloužením nocí, kdy se nám nedostává tolik potřebného vitamínu D, který podporuje náš imunitní systém. Nejedná se však pouze o nedostatek slunečního svitu, ale taktéž o absenci fyzické aktivity a celkově pobytu venku na čerstvém vzduchu, kterého kvůli zhoršenému počasí nemáme během zimních měsíců tolik, kolik bychom potřebovali. Dalšími příčinami můžou být například vánoční svátky, kdy si dopřejeme trochu více, než by bylo zdrávo, dále deprese a v neposlední řadě chladné počasí a mráz.
Čím podpořit naši obranyschopnost!
Tím, že nás během zimních měsíců pokouší nepříznivé počasí, a je to taktéž období, kdy řádí nejrůznější virózy, neměli bychom zapomínat na příjem těch nejdůležitějších vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek, které bychom měli v těchto měsících konzumovat ve zvýšeném množství kvůli obranyschopnosti našeho organismu. Dalším důležitým návykem, který bychom měli dodržovat po celý rok, a to nejen v zimě, je důraz na vyváženou a zdravou stravou s dostatečným pitným režimem. I přes nepřízeň počasí, bychom tedy neměli zapomínat na pohyb, při kterém si jednak zvyšujeme kondici, ale také se nám do těla vyplavuje serotonin neboli hormon dobré nálady. Posledním a dost možná i nejdůležitějším doporučením, na které bychom se měli zaměřit je kvalitní a minimálně 8 hodin dlouhý spánek, díky kterému můžeme minimalizovat příznaky jarní únavy. A samozřejmě bychom neměli zapomínat na možnost relaxace prostřednictvím lázeňských pobytů.
Neřesti, kterým je dobré se vyvarovat!
Určitě bychom neměli brát jarní únavu na lehkou váhu, mohli bychom toho později litovat, že jsme nezareagovali včas na všechny její příznaky. Ale cílenými kroky se zaměřit na snížení následků.
To se nám podaří pouze v případě, že budeme dodržovat daná doporučení během celého roku a projevy jarní únavy budou co možná nejmenší. Dále pokud to bude alespoň trochu možné, snažit se vyvarovat zbytečnému stresu a neklást před sebe, obzvláště začátkem roku, přehnaná novoroční předsevzetí. Určitě se nemusíme zmiňovat o neřestech, jako jsou alkohol a cigarety, které zbytečné zatěžují náš organismus.
Pokud se Vám zdá, že únava neustupuje i po několika týdnech, i přesto, že se snažíte dodržovat výše doporučené, je správný čas navštívit svého lékaře a tomuto problému se věnovat hlouběji.