Lázně Slatinice

17. 7. 2023

Rodinné lázně nedaleko Olomouce.

Šimon z Nadějova se zde léčil již v 16. století

Většina lázní se chlubí nějakým nej a nejinak tomu je u Lázní Slatinice, které sami sebe označují za nejstarší moravské lázně. Za prvního hosta se považuje Šimon z Nadějova, který přijel za účelem využít léčivé účinky zdejších pramenů v polovině 16. století. Zmíněné prameny byly označeny za léčivé v roce 1580 v knize lékaře Tomáše Jordána z Klausenburku a od té doby byly využívány k léčbě a prevenci nemocí. S určitou nadsázkou můžeme říci, že „lázne“ měly od roku 1714 pro hosty k dispozici 7 pokojů a následně v roce 1733 byl postaven lázeňský dům. Označení lázně musíme samozřejmě vnímat s určitou rezervou a s přihlédnutím k době. Původní budova se dochovala do dnešní doby, byla zrekonstruována a v součastnosti se využívá pro potřeby restaurace, balneaprovozu a prostor pro léčebné procedury. Za svou dlouhou existenci lázně několikrát měnili majitele, kdy k poslední změně došlo v roce 2000 a od té doby se podařilo lázeňské domy a související objekty citlivě zrekonstruovat.

Historie lázní

Síla léčivých přírodních pramenů Vás postaví na nohy

Léčení se opírá o slatinické přírodní prameny s vyšším obsahem sirovodíku. Ty jsou vzhledem ke svým dobrým účinkům využívány při onemocnění revmatoidní artritidou, Bechtěrevovou chorobou, osteoporózou, nebo pro pacienty po úrazech či operacích kloubů. Koupele v místní mineralizované vodě mají výborný vliv na prevenci kloubních chrupavek. K léčebným účelům jsou využívány prameny svatého Václava, svatého Víta či svatého Jiřího. Nejmladší pramen, teprve z roku 2011, je čerpán z vrtu hloubokého 372 metrů a veřejnosti je k dispozici před hlavní budovou lázní. S ohledem na léčivou sílu pramenů se ve zdejších lázních pro potřeby lázeňských pobytů využívají hydroterapie, dále masáže a stejně tak např. manuální lymfodrenáže či reflexní terapie.

Lázně Slatinice a jejich tradice
Vše pod jednou střechou bez nutnosti docházení

Lázeňský dům Balnea je nejmladší budova místních lázní, která prošla v roce 2014 celkovou rekonstrukcí a hotelové služby jsou od té doby klasifikovány na úrovni 4*. Pro hosty jsou k dispozici dvoulůžkové pokoje a apartmány, ve většině případů s pěkným výhledem na Slatinice, za optimálního počasí je na obzoru vidět i Praděd. Značnou výhodou pobytu na tomto hotelu je skutečnost, že je zde umístěn vnitřní vyhřívaný bazén, whirlpool, dále parní bylinná sauna, infrasauna, i masérny. Pro hosty je restaurace otevřena denně od 10 hodin do večera s možností zajít si na dobrou kávu se zákuskem, nebo ochutnat lokální speciality. Pro samoplátecké pobyty je možné využít nabídku pobytových balíčků i ve stylovém penzionu Majorka. Budova hanáckého statku byla dostavěna v roce 1872 a dnes je zařízena v prvorepublikovém stylu s historickým nábytkem. Pro hosty jsou připraveny prostorné pokoje s moderní koupelnou, LCD TV, minibarem atd.. V budově se nachází krásná jídelna, relaxační zóna se saunou a privátní spa centrum. Vůz je možné parkovat v areálu penzionu, který je bezbariérový včetně výtahu v budově.

Lázeňský penzion Majorka

Historické a přírodní krásy v okolí

Těm, kterým v průběhu lázeňského pobytu ve Slatinicích zbyde volný čas, doporučujeme návštěvu zámku Náměšť na Hané z 18. století, nebo Svatého Kopečku u Olomouce. Milovníci fauny a flory ocení dobrou dostupnost do nedaleké ZOO Olomouc a blízkost Javořičských krápníkových jeskyní.

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace